Ladislav Mohelník
Časopis ATLANTIDA 4/2008 poukázal na přírodní, výtvarné a historické souvislosti dávné urbanizace Beskyd a italské Senigalie. Některé společné znaky Ostra_vice a městečka Ostra v Itálii míří ke společným kulturním kořenům a vrhají nové světlo na lokaci původních sídel Ostro_gotů a původ dávných Gallů, z období rozmachu a úpadku antického Říma. Archeologické nálezy v Itálii ukazují, jak neuvěřitelně vyspělou kulturu si tito dávní obyvatelé z Beskyd osvojili.
Nové informační technologie umožňují analyzovat a poznávat svět architektury, svět druhé přírody, v mnohem globálnějším kontextu, než tomu bylo doposud. Satelitní fotografie, grafické programy, databázové knihovny dávají díky počítačům mnohem komplexnější analytickou odpověď a uvádějí do vzájemných souvislosti jevy, přesahující dosavadní možnosti lidských smyslů. K pojmu Ostrá nám vyhledávací program například nabídne názvy živočichů, hor, sídel, božstev, světových stran,… jako vzájemně nesouvisejících cizorodých pojmů, jejichž význam se může začít vzájemně propojovat v jeden celek racionálním srovnáním, doplňováním historických informaci, logickými úvahami,… ale také citem, kdy si můžeme povšimnout společných tvarových, prostorových a pod. znaků. Srovnáním reliktních architektonických struktur dospějeme k závěru, že setkání pojmu Ostra jako zaniklého antického sídla v italské Senigallii s Ostravicí pod Ostrou horou v Beskydech není pouhou náhodou, a že člověk, který tato sídla založil a vybudoval, si byl vědom přírodní podoby obou míst, jež musela splnit i specifické požadavky vyplývající z jeho víry. Pro svůj život potřeboval nejen vodu, ale i antropomorfní přírodní prostředí, jež by ho vlídně přijalo, potěšilo krásnými křivkami na horizontu a poskytlo také pocit i skutečné bezpečí. Ze symbolů, které se dochovaly a byly díky archeologům zveřejněny na internetu vyplývá, že jejich původ, a také význam je správné hledat v přírodě, která člověka obklopovala a svým božským obsahem naplňovala do té míry, že ji v podobě pětilisté slezové růže, utržené někde na louce v Beskydech, vzal na svoji dalekou pouť světem jako dědictví pro mnoho generací svých následovníků.
Celý článek najdou čtenáři a předplatitelé časopisu ATLANTIDA.NAME na internetové adrese www.atlantida.name
Městská radnice a divadlo v italské Ostre
CROCE VERDE, Zelený kříž v městečku Ostra je spojen se sociální pomoci. VERGE, Panna tento statut ochránkyně má dodnes. VERGE a VERDE tvoří obdobně souznějící dvojici slov jako VENERE a VETERE, spojované s dávným kultem bohyně plodnosti a nedalekým městem OSTRA VETERE. Jeden z mnoha pozdních názvů ostravického vodního hradu CIVITAS DEI, BRUNESVERDE má v těchto souvislostech svoji skrytou logiku. Tvarovou analogii ambonu v kapli na Ostravici a detailů portálu radnice můžeme označit za náhodu, ale snad také za projev téže tradice. Je otázkou, zda si těchto kulturních hodnot na Ostravici všimnou dříve zloději a nebo lidovci.